Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
118 postów 508 komentarzy

uwagi emerytki

elig - jestem na emeryturze i lubię to

Miedwiediew - Rosja - reformy - co jest grane?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

To jest przedruk mojej notki z portalu Niezalezna.pl. Mówi ona o reformach Miedwiediewa w rosyjskim MSW i jego stosunkach z Putinem

  Wczoraj, 20.06.2011 dowiedzieliśmy się o wywiadzie Dymitra Miedwiediewa dla Financial Times, w którym powiedział on, że chciałby wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji, ale nie przeciw Putinowi.  Uważa on bowiem, że konkurencja miedzy nimi byłaby szkodliwa dla Rosji /patrz /TUTAJ//.  Stwierdził też, że zagadka wkrótce zostanie rozwiązana.  Mogłoby się wiec wydawać, że racje ma były premier Michaił Kasjanow, mówiący, że Miedwiediew jest marionetką, a Putin w przyszłym roku wróci na Kreml.
  Inne wypowiedzi i posunięcia Miedwiediewa zdają się jednak temu przeczyć.  Stale stara się on forsować reformy.  W dniu 17.06.2011 na 15 Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu oświadczył, że zapowiadana przez niego modernizacja Rosji będzie kontynuowana niezależnie od tego, kto jakie obejmie stanowisko w przyszłości.  Zapowiedział decentralizację, poprawę klimatu dla inwestorów, szczególnie zagranicznych, rozszerzenie prywatyzacji, poprawę pracy sądów, zbudowanie nowoczesnej policji, walkę z korupcją i przekształcenie Moskwy w światowecentrum finansowe /patrz /TUTAJ//.
  Miedwiediew lubi porównywać się do Aleksandra II . Na blogu  waldek-myst.blog.onet.pl   można znaleźć ciekawy artykuł Kuby Benedyczaka na ten temat /patrz  /TUTAJ//.  Jak na razie jedyną realizowaną reformą są zmiany w MSW.   W dniu 1 marca 2011 milicja została przekształcona w policję, wszyscy milicjanci dostali wymówienia i zostali pełniącymi obowiązki.  Czeka ich trójstopniowa weryfikacja i konieczność uzyskania rekomendacji od kadry dowódczej.  Ta ostatnia też się zmienia.  Od lutego 2010 Miedwiediew zwolnił kilkudziesięciu generałów MSW, a 15.06 poinformowano, że usunięci zostali trzej zastępcy ministra SW i szefowie GUSW w Petersburgu oraz Komitetu Śledczego MSW.  Wszyscy ci zdymisjonowani funkcjonariusze byli ludźmi Putina, a zastąpieni zostali przez osoby związane z Miedwiediewem /patrz /TUTAJ//.  Prezydent zapowiada też reformę w armii, polegająca głównie na przezbrojeniu i zmniejszeniu liczebności.
  Jest wiec niezwykle trudno stwierdzić, czy Miedwiediew i Putin toczą ze sobą "walkę buldogów pod dywanem", czy też współpracują jako "dobry i zły policjant", względnie w ramach "strategii nożyczek".  Już niedaleka przyszłość pokaże jednak, co jest grane?

KOMENTARZE

  • Sadzę, że to raczej współpraca. Putin rękoma Miedwiediewa czyści pole
    z ludzi mu już niepotrzebnych, lub takich co do których ma wątpliwości (lojalność). Może też chodzić o rzeczywiste jakieś reformy, w celu osłabienia niepokojów, oraz choć częściowego wzmocnienia Rosji w starciu z Chinami. Uważam bowiem, że to Chiny są realnym i najgroźniejszym przeciwnikiem Rosji. Amerykanie i owszem chętnie woleliby słabą Rosję, ale nie na tyle by ta uległa Chinom. Nie czyhają, tak jak Chiny na oderwanie kawałka Rosji. Sojusz Chin i Rosji dla Ameryki jest groźny, ale mogą go zrównoważyć sojuszem natowskim i sojuszem z Indiami, Japonią, czy może nawet Brazylią. Niejednoznaczna jest postawa Niemiec i Ukrainy.
  • @armiaharów
    Moim zdaniem Amerykanie przede wszystkim nie mogą dopuścić do powstania Związku Europejskiego, względnie osi Paryż-Berlin-Moskwa. W zeszłym wieku stoczyli w końcu dwie wojny światowe, by do tego nie doszło.
  • @elig
    Skoro tak, to niech zaczną na poważnie tworzyć przeciwwagę dla takiego związku. Niech zaczną wzmacniać i wspierać integracje państw Europy Środkowej. Skoro już wiadomo, że NATO się powoli rozpada, to należy myśleć nad alternatywą. Niech wzmacniają też związek państw Skandynawskich, niech do cholery coś robią na poważnie. Bo na razie tylko deklaracje są. Chyba że ja o czymś nie wiem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031